SAMANDAĞ BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİMLE, İŞSİZLİĞİ BİTİRME ADINA DEV HAMLE…

20 Ekim

ERDOĞDU’DAN, TARIMLA KALKINMA İÇİN ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI 

Samandağ Belediyesi’nin Hedeflediği, Üretimi Arttırmaya Yönelik Çiftçiyi İhya Projesi “SS Samandağ Kadın Girişimi işletmecilik Kooperatifi” ve  ‘Sınırlı Sorumlu Samandağ İlçe Merkezi ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin kuruluşundan sorumlu Meclis Üyesi Atiye SÖNMEZ ERDOĞDU’ya ilçemiz vatandaşlarının kooperatif ile ilgili merak ettiklerini sorduk. Kolektif bilincin, üretim alanında yeniden yaşatılmasının gerekliliğine vurgu yaparak gazetemize konuşan Erdoğdu, “kooperatifimizi ilçemizde hemen hemen her çiftçinin faydalabileceği bir programla hayata geçiriyoruz” dedi. İşsiz olan gençlerin işlemesi için birer ikişer dönüm toprağın verileceği proje çerçevesinde Samandağ’ında üretmek isteyen kimse işsiz kalmayacak…

Konuşmasında ‘Samandağ belediyesi öncülüğünce kurulan, “SS Samandağ Kadın Girişimi işletmecilik Kooperatifi” ve  ‘Sınırlı Sorumlu Samandağ İlçe Merkezi ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ‘ olmak üzere iki kooperatif mevcuttur’ diyen Erdoğdu, konuşmasının devamında, “her iki kooperatifin amacı, birçok alanda yalnız bırakılan Kadınların ve Çiftçilerin, ürettikleri ürünleri için “örgütlü” olarak mücadele edeceği alanı yaratmak,  “kolektif bilinci” üretim alanında yeniden yaşatmak…

SS Samandağ Kadın Girişimi işletmecilik Kooperatifi’nin Reçel Mermalat imalatı, İpek Dokumacılığı,  Defne Sabunu imalatı, Kadınlarımızın ürettiği yöresel her türlü ürünlerin pazarlanması, El Sanatları gibi birçok faaliyeti bulunmakla birlikte Gastronomi Projesini de sürdürmektedir” dedi.

Erdoğdu, “hayata geçirmeye çalıştığımız Hatay Gastronomi Köyü Konaklama ve Yeme İçme Tesisi Projesi”, 5.000.000.- (Beşmilyon) TL değerinde bir projedir. (2.024.645.- TL’sı,  proje bitiminde, TKDK’dan hibe olarak karşılanacaktır.)

Projemizin faaliyete geçmesi ile Samandağ ilçesinde istihdam anlamında çok sayıda maaşlı çalışanların yanında, üreten kadınların artırılması, üreten kadınların ürünlerinin sunulması, değerlendirilmesi gibi sinerji zinciri oluşacaktır. Tarım, Turizm istihdam gibi birçok alanda Samandağ ilçesine büyük katkıları olacak olan bu büyük projenin hayata geçmesi için örgütlü sermayeye ihtiyaç duyulmuş ve sermayeye katkı sunabilecek kadın ortaklardan sermaye payı tahsil edilerek kooperatif kurulmuştur. Kooperatifin istihdam alanından faydalanabilmek için ortak olmak gerekli olmayıp üye olmak yeterlidir. Üye olmanın hiçbir şartı ve hiçbir ücreti bulunmamaktadır.

Amacımız kadınların ürettikleri değerlerini, emeklerini örgütlü güce dönüştürerek Pazar payını oluşturmak ve pazarlayabilmektir. Kooperatifin işlerliğinin sürmesi için ücretli çalışanlar olacaktır. Fakat asıl işleyiş kadınların üretim yapabilmelerini kolaylaştırmak için uygun zemini oluşturmak, giderlerini karşılamak ve sonrasında; vergi ve gider katkı payları dışında kalan geliri üreten kadınlara bölüştürmektir. Bu anlamda büyük istihdam yaratacak Gastronomi köyünü kurmanın tek yolu sermaye temini olup Samandağ Belediyesi yasaların elverdiği maksimum  %25 pay ve 500.000.- TL sermayeyle dahil olacaktır.

“Gastronomi köyü” Kadın kooperatifi bünyesinde bir proje olup,  Samandağ Belediyesinin, Gastronomi köyü dahil Kadın kooperatifinin tüm projelerinde aynı oranda ortaklığı bulunmaktadır.

Bu projenin hayata geçmesi ile zincirleme olarak birçok alanda kadınlarımıza, gençlerimize, çiftçilerimize ve bölge esnafına katkısı olacaktır. Projenin başarılı olması için kuruluşta her ortağın sağladığı 100.000 TL sermayenin yanında, Ücretsiz şekilde Üretici Üye olarak kayıtlı olan kadınlarımızdan tek beklentimiz üretime dahil olmaları ve kooperatifimize ivme kazandırarak emeklerinin karşılığını almalarıdır.

Resmi olarak 10.07.2019 tarihinde kurulan kooperatifin kuruluş çalışmaları dışında bu tarihe kadar ağırlıklı olarak reçel-marmelat üretimi yapılmıştır. Ayrıca Üretici Üyelerimiz aracılığıyla zeytinyağı, defne yağı, nar ekşisi, domates ve biber salçası gibi birçok yöresel ürünleri ürettiriyor ve Türkiye’nin her yerine internet üzerinden web sitemizle pazarlamaktayız. Üretim için gerekli meyve sebze gibi ihtiyaçları alırken öncelikli olarak üye kadınların ev bahçesinde veya çiftçilik yapıyorsa tarlasında ürettikleri sebze, meyve, baharat, yağ, nar ekşisi, asma yaprağı gibi ürünleri alma gayretimiz bulunmaktadır.

Cam kavanoz, ambalaj, şeker gibi her türlü alışverişin Bölge esnafından yapılmasına özen gösterilmektedir.

“Samandağ Belediyesi-Milli Eğitim Müdürlüğü ve İş Kur İl Müdürlüğü” protokolü dahilinde,  25 kadına reçel ve marmelat üretimi kursu verilmiş ve devam etmektedir. Yine Mağaracık’ta 25 kadına İpek Dokuma Kursu açılmaktadır. Gastronomi Köyü için Aşçılık ve Hijyen kurslarımıza yeni başvuracağız.

Kooperatifte idari işlerde çalışanların yanında mutfakta çalışan maaşlı elemanlar da bulunmaktadır. Gastronomi köyü projesinin hayata geçmesi ile istihdam edilen kişi sayısı artacaktır. İşkur ‘un açtığı kursu tamamlayan üye kadınlarımız reçel ve marmelat standart üretimine hakim olacağından, üreteceği reçellerini kooperatif yolu ile pazarlamak amaçlarımız arasındadır. Gastronomi köyünde çalışacak temizlik elemanı dahil, herkes gerekli eğitimi alacak, köyde o şekilde istihdam edilecektir. Sunum fazlası üretilen yöresel ürünler memleketin her yerine e ticaret yoluyla kargolanarak satılacaktır.

Gastronomi Köyü, Türkiye’deki tek Ermeni Mahallesi olan Vakıflı’da, Sağında Cami, solunda Kilise olacak şekilde, 24 dönümlük arsa üzerinde tasarlanmıştır.  Projesi hazır durumdadır.  Gastronomi Köyü, tamamen doğa yapısına uygun taş duvar ve kiremit çatıdan tasarlanmış birbirinden bağımsız, üretimin 24 saat devam edeceği 7 (yedi)  Üretimevi ve Restaurant ünitesi, 24 Konukevi, İdari bina ve Köy Akademisinden ibarettir. 

- İdari Bina,

2- Toplantı ve Eğitim Evi,

3- Ev Yemekleri Binasi,

4- Taş Fırın Evi,

5- Balık Evi,

6- Et Pişirim Evi,

7- Kahvaltı Evi,

8- Peynirli Künefe ve Tatlı Evi birimlerinden oluşmaktadır.

Bu projede amacımız Medeniyetler Beşiği Hatay’ımızın turizm potansiyelini bir konsept halinde dünyaya tanıtmaktır. HATAY, 680 çeşit yemeğiyle UNESCO tarafından “GASTRONOMİ KENTİ”  ilan edilmiş Türkiye’nin en zengin lezzetlerine sahip bir ilimizdir.

Tüm dünyada 26, Türkiye de ise 2 adet tescilli Gastronomi kenti vardır.  “Gaziantep ve Hatay” yemekleriyle gezilmeye görülmeye değer iki kent olarak Unesco’da yerini almıştır. 

Hatay’ın bu lezzetlerini, en doğal, en taze şekliyle dünya turizmine sunmak amacıyla Gastronomi Köyü projesi hazırlanmıştır.  Köyde, Akıllı Tarım teknikleriyle, izlenebilir metodlarla sebze-meyve üretimi yapılacak, Üretilen ürünlerden yemekler yapılacak ve gelen turistlere sunum yapılacaktır. Doğal gezinti yolları ile  “Tarihin Canlılığı, Doğanın Bereketi, İklimin Güzelliği ve İnancın Huzuru, Sofralarımızın Lezzeti” ile birleştirilecek ve Gastronomi Turizminde  “Hatay” bir dünya markası olacaktır”dedi.

‘İlçemizin göz alıcı güzelliğine mis gibi havasını ekleyin, sonra kendinizi zevkli bir taş eve atın, çıkıp yürüdüğünüzde etrafınızı saran meyve ağaçlarını görün, dalından koparıp güvenle yiyin’ diyerek sözlerini sürdüren Erdoğdu, “Pandemi süreciyle birlikte değişmek zorunda kalan tatil anlayışına, Deniz, Tarih  ve doğa manzarasını buluşturan konumuyla, her şeyi doğal, organik ve sade düzenleme gayretleriyle Samandağ Gastronomi Köyü…  Unesco tarafından Gastronomi Kenti ilan edilen Hatay’ın birbirinden lezzetli 680 çeşit yemeğinin birbirinden bağımsız ünitelerde sunulacağı harika bir konsept…, Müthiş güzelliği armağan edecek misafirlerine. Yiyip içtiğiniz her şeyi de kendileri yetiştiriyor olacaklar…. çiftlik, restaurant ve otelin birleşimi diyebiliriz.

Hatta çiftliklerinde ürettikleri ürünler o kadar talep bulacak,  o kadar sevilecek ki “ Gastroköy” adıyla  ayrı bir markayla dünyanın her yerine satılacak..

Köyün yayıldığı alan büyük; konaklama da birbirinden bağımsız müstakil girişleri olan, taş evlerde yapılacak. Sosyal mesafe gibi bir endişeye gerek kalmayacak. Ayrıca hijyen için her detay düşünülmüş ve Covid-19 için tüm önlemleri alarak kapılarını dünya turizmine açacaklar”dedi.

Yeni kurulan Sınırlı Sorumlu Samandağ İlçe Merkezi ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin de Kadın Girişimi Kooperatifi ile entegreli çalışacağı vurgusunu yapan Erdoğdu, “Tarımsal Kalkınma da üretilen ürünler, Kadın Girişimi’nde işlenecek, paketlenecek ve marka adıyla dünya pazarına sunulacaktır.

Yine 20 dönümlük Belediye toprakları üzerinde et balık tavuk ve Sebze Meyve Kurutma Tesisi, ürünlerin işlenmesi paketlenmesi ve Soğuk Hava Deposu ile 5 dönümlük Sera Projemiz hazır olup HİBE için yine TKDK’ya başvuru yapılmıştır.

TKDK’dan hibe almanın bir şartı, her aşamada denetlenen projeyi kendi imkanlarınla, kendi finansmanınla usulune (sözleşmeye) uygun olarak bitirmiş olmaktır. Sözleşmeye uygun bitirildiği tespit edilmeyen hiçbir projeye hibe ödenmez.  Yani Sermayeniz yoksa hiçbir HİBE alamazsınız. Güçleri Birleştirirken biz,  Küçük Sermayelerden Büyük Projeler yaratıyoruz.  Bu vesileyle, bu önemli projelerde elini taşın altına koyarak sermaye yaratan tüm ortaklara ve Belediye Yönetimine teşekkür ediyorum.

Hatay bir Sanayi Memleketi değildir.  Bizim Kurtuluşumuz “Tarım ve Turizm” dedir. Bu iki konu, bu iki kooperatif tarafından koordineli olarak büyütülecek ve Hatay’da, özellikle Samandağ’da İŞSİZLİK konusuna çözüm olacaktır.

İlçemizde hemen hemen her çiftçi, ürünlerinin ya çok ucuza gittiğinden ya da ürünleri satamadıklarından şikayet eder ve ekonomik olarak tek başına bir anlam ifade edemedikleri için birçok hibe ve desteklerden faydalanamamaktadır. Tarımsal Kalkınma Kooperatifimiz özellikle ürünlerin alış ve satış fiyatlarını üreticilerimizle birlikle belirleyip, emeğin yüce bir değer olduğunu unutmadan hareket edecektir.

 Doğal Üretim için Belediye arazilerinin işlenmesiyle başlayacak,

–  Arazilerini değerlendirmek isteyen tüm halkımıza “Eğitim, Danışmanlık, Fide, İlaç, Sera Desteği” ile devam edecek,

– Sebze Hali, Soğuk Hava Deposu ve Ürünlerin Kurutulması İşlenmesi gibi projeleri hayata geçirecek,

– Et ve Süt Hayvancılığı için proje geliştirecek,

– Pazarlama kısmını Çiftçinin yerine üstlenecektir

Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, binlerce Ortak sayısı ile Tarım alanında hızlı bir ivme kazandırmayı hedeflemekte olup Giriş sermayesi 10 bin TL ile sınırlıdır. Toplumu yeniden üretime dönüştürme misyonu taşıyan bu projede yer almak isteyen, Tarıma ilgi duyan, herkesi kooperatife üye olmaya bekliyoruz” dedi.

 

LİNK İÇİN TIKLAYIN

 

Whatsapp Destek Hattı